Zjazd krajowy oraz obchody 100-lecia SBP.

W piątek 20 października świętowano w Bibliotece Narodowej 100-lecie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Patronat nad uroczystościami objął Prezydent RP, Andrzej Duda. Na uroczystość z udziałem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP oraz Marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego przybyli bibliotekarze z całej Polski, w tym czworo Delegatów z okręgu warmińsko-mazurskiego. W okolicznościowej prezentacji oraz w filmie dokumentalnym w reżyserii Andrzeja Sapiji przedstawiono rolę SBP w upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego i umacnianiu wizerunku zawodu bibliotekarza. W trakcie uroczystości wręczone zostały także odznaczenia i medale państwowe, resortowe oraz stowarzyszeniowe, jak również nagrody w konkursach organizowanych przez SBP: Nagroda Naukowa im. Adama Łysakowskiego; Nagroda Młodych im. Prof. Marii Dembowskiej oraz Tydzień Bibliotek.

W dniach 20-21 października br. obradował Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, który podsumował  działalność  Stowarzyszenia w kadencji 2013-2017, przyjął program na lata 2017-2021 oraz dokonał wyboru nowych władz SBP. Przewodniczącą SBP w kadencji 2017-2021 została Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, wiceprzewodnicząca SBP w kadencji  2013-2017.

Członkami Zarządu Głównego w kadencji 2017-2021 zostali:

• Sylwia Błaszczyk (okręg śląski)
  • Barbara Budyńska (okręg mazowiecki)
  • Joanna Chapska (okręg lubelski)
  • Bożena Chlebicka-Abramowicz (okręg mazowiecki)
  • Krzysztof Dąbkowski (okręg warmińsko-mazurski)
  • Dariusz Florek (okręg zachodniopomorski)
  • Małgorzata Furgał (okręg wielkopolski)
  • Zbigniew Gruszka (okręg mazowiecki)
  • Sławomir Jach (okręg lubuski)
  • Andrzej Jagodziński (okręg podkarpacki)
  • Żaneta Kubic (okręg małopolski)
  • Rozalia Podgórska (okręg dolnośląski)
  • Joanna Potęga (okręg mazowiecki)
  • Marzena Przybysz (okręg mazowiecki)

Nowa przewodnicząca SBP, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska powierzyła funkcję wiceprzewodniczących SBP Małgorzacie Furgał oraz Krzysztofowi Dąbkowskiemu. Sekretarzem Generalnym została ponownie Barbara Budyńska, a skarbnikiem Bożena Chlebicka-Abramowicz.

KZD dokonał także wyboru członków Głównej Komisji Rewizyjnej i  Głównego Sądu Koleżeńskiego.

W skład Głównej Komisji Rewizyjnej weszli:

• Marian Butkiewicz , przewodniczący (okręg lubelski)
  • Marzena Łykowska (okręg śląski)
  • Teresa Milewska (okręg pomorski)
  • Grażyna Rurowicz (okręg łódzki)
  • Jolanta Szewczak (okręg kujawsko-pomorski)
  • Joanna Szymczak-Ryczel (okręg łódzki)

Zastępcami członków zostali: Krzysztof Taciak (okręg wielkopolski), Maciej Waltoś (okręg podkarpacki).

Do Głównego Sądu Koleżeńskiego zostali wybrani:

• Maria Bochan, przewodnicząca (okręg wielkopolski)
  • Cecylia Judek (okręg zachodniopomorski)
  • Agnieszka Łobocka (okręg dolnośląski)
  • Paweł Kordybacha (okręg lubelski)
  • Wiesława Kłosińska (okręg podlaski)